Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Dni Otwarte w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu

18 marca 2019 r.

 

            Oficjalne rozpoczęcie Dni Otwartych przez pana dyrektora Dariusza Kowalczyka nastąpiło o godzinie 9.30 w czytelni naszej szkoły. Rozstrzygnięto wówczas konkurs zorganizowany przez firmę ANIA Holding, polegający na stworzeniu filmu promującego kierunek technik elektryk. Bezkonkurencyjny okazał się film autorstwa klasy 4 Te. W czytelni odbyły się wykłady dla uczniów klas patronackich – dla uczniów o profilu technik elektryk wykład przedstawiciela firmy PHILIPS „Światła w szkole – biel z regulacją barwy”. Następnie dla uczniów klas o profilu mechatronik były wykłady: „Lakierowanie przyszłości”, który prowadziła pani Danuta Dobrzyńska z firmy STELWELD oraz „Współczesne technologie powłok nano w przemyśle”, prowadzone przez pana Norberta Duczmala, przedstawiciela Instytutu Nanopowłok i Kompozytów. Każda firma patronacka: WIELTON S.A., Ania Holding, Patrol Group, ZUGIL S.A., Stowarzyszenia Lakiernictwa Przemysłowego miały swoje stanowiska i mogły się zaprezentować.

          Pani Renata Marciniak i pani Martyna Martens w sali 32 zaprezentowały kierunek o profilu technik obsługi turystycznej. Podano bliższe informacje o praktykach, kursach rozszerzających kwalifikacje oraz informacje o szukaniu pracy po ukończeniu tego kierunku. W sali B 11 uczniowie klas patronackich firmy ANIA Holding o profilu technik elektryk prezentowali pokazy układów sterowania silników asynchronicznych prądu przemiennego, łuku elektrycznego na przykładzie Drabiny Jakubowej, działka elektromagnetycznego. Wielką atrakcją był pokaz autka zbudowanego przez zdolnego ucznia klasy 4 Te, Jakuba Karneckiego. W sali tej można było również zobaczyć zwycięski film autorstwa klasy 4 Te, której wychowawcą jest pan Jacek Spodzieja, promujący kierunek technik elektryk. W sali B 31 była prezentacja kierunku mechanik monter maszyn i urządzeń, klasa patronacka firmy WIELTON S.A. Pan Zygmunt Pawlak udzielał informacji o kierunku, możliwościach nauki, zajęciach praktycznych w firmie WIELTON S.A., możliwościach ukończenia kursu spawacza. Warto wspomnieć o tym, że uczniowie od 2 klasy podpisują już umowę o pracę jako pracownik młodociany i otrzymują wynagrodzenie. W sali B 7 przedstawiciele działu personalnego firmy Patrol Group prezentowali nowy kierunek: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jest to profesja, która uczy budowy i eksploatacji maszyn oraz procesów technologicznych. Będzie to nowa klasa patronacka w naszej szkole. Inicjatywą firmy Patrol Group było stworzenie w dniu dzisiejszym Dni Otwartych w firmie – młodzież na miejscu była przyjęta i oprowadzona przez dyrektora zakładu. Klasy o profilu technik mechatronik, 2 Tm i 3 Tm, w sali B3, pod patronatem Stowarzyszenia Lakiernictwa Polskiego, przygotowało wirtualne stanowisko lakiernictwa na warsztatach szkolnych. Wystawiali również swoje instalacje pneumatyczne i elektryczne. Filip Karbowiak, Krzysztof Antosik, Damian Mendak, Filip Gajek z klasy 3 Tm pod opieką pana Wojciecha Maryniaka zmodernizowali roboty wykonane przez poprzedników, absolwentów szkoły.

          Klasa patronacka firmy ZUGIL S.A. – będzie to nowy kierunek: operator obrabiarek skrawających. Jest to zawód z przyszłością, doskonale odpowiadający na współczesne potrzeby rynku pracy. Absolwentom, którzy podejmą pracę w ZUGIL S.A. i którzy będą chcieli kontynuować naukę, firma gwarantuje pomoc w organizacji pracy i zajęć lekcyjnych oraz oferuje m. in. wycieczki tematyczne, stypendia dla najlepszych uczniów, ciekawą pracę po ukończeniu edukacji. Uczniowie posiadający certyfikaty operatora obrabiarek skrawających prezentowali przyszłym uczniom nowo powstały kierunek oraz pokazywali, jak projektować elementy maszyn oraz wykonywać programy obrabiarek numerycznych CNC. Pan Adam Spychała z uczniami z klasy 3 Ts, Michałem Sztuką, Kacprem Apanasiewiczem i Adrianem Borkiem, prezentowali kierunek technik pojazdów samochodowych. Nasi specjaliści przybliżali działanie układów zapłonowych, symulowane były usterki, łączono układy zapłonowe w różnej konfiguracji oraz pokazywano symulator systemu wtrysku oleju napędowego tylu Common Rail. Pan Andrzej Grajoszek z klasą 1 Tm w sali B 32 zajmowali się diagnostyką pojazdów, pokazywali ustawienie geometrii kół, z której często korzystają nasi uczniowie. Pan Paweł Przywojski zorganizował pokaz budowy pojazdu Buggy na podzespołach Fiata 126p. oraz wystawę samochodów przed szkołą dla zawodów samochodowych, dla kierowcy mechanika przedstawił pokaz zdjęć na korytarzu warsztatów promujący ten kierunek. Pan Przemysław Faiński zorganizował pokaz wymiany sprzęgła w samochodzie marki Nissan Navara – dla kierunku mechanik pojazdów samochodowych. W sali B 28 pan Michał Barański, programista robotów spawalniczych, prezentował pokaz ręcznego spawania elementów oraz pracy stanowiska zrobotyzowanego. Uczniowie z klasy 3 Tm, z wychowawcą panem Ireneuszem Torchałą, pokazywali, jak pracują przy tym stanowisku. W sali B 21 uczniowie Weronika Szczukiecka i Hubert Stempczyński z klasy 3 Tgi  robili zdjęcia w studiu fotograficznym i zajmowali się obróbką introligatorską Akcydensy. Młodzież odwiedzająca szkołę mogła zabrać na pamiątkę wydrukowany kalendarz ze swoją podobizną. Uczniowie pracowali pod opieką pana Marka Wierzbińskiego i pana Mirosława Kamińskiego. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że uczennice z klasy 2 Tgi Natalia Dziedzic i Wiktoria Kołodziejczak robiły zdjęcia, uwieczniając Dzień Otwarty, a chłopcy z klasy 2 Tib Patryk Ignasiak i Jakub Krysztofiński zajmowali się filmowaniem przebiegu tego dnia w naszej szkole. W sali B 20 był „świat reklamy” – promocja kierunku technik reklamy, prezentacja dotycząca kierunku kształcenia, nowoczesnej formy reklamy oraz możliwości nowego nowego marketingu oraz jego specyfiki. Salą tą opiekowała się klasa 2 Trt z panią Martą Konieczną – Kucharską. W sali 47 pan Maciej Więckowski prezentował montaż komputerów, w sali 47 były przygotowane przez pana Artura Godynia dwa stanowiska egzaminacyjne do zawodu technik informatyk i odbywały się warsztaty filmowe oraz warsztaty programowania gier. W sali 46 pan Robert Olejnik prezentował funkcjonalność aplikacji Android i programowaniem robotów. Pani Katarzyna Kaczmarek była specjalistką od programowania stron internetowych i baz danych. Na sali gimnastycznej nauczyciele wychowania fizycznego przedstawili pokaz sprawności młodzieży. Podczas Dni Otwartych zaprezentował się szkolny zespół muzyczny ze swoim repertuarem.

          Jak widać, program Dni Otwartych w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, był niezwykle bogaty, interesujący i każdy uczeń odwiedzający naszą szkołę mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. 

Zapraszamy Was serdecznie do naszej szkoły, nasi przyszli Uczniowie!

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME