Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

Polska to wielka rzecz.

Stanisław Wyspiański

SZKOLNY WIECZÓR POEZJI

Ta, co nie zginęła

         W dniu 29 listopada 2018 r. o godzinie 17. czytelnia naszej szkoły zamieniła się w krainę poezji, piosenki i barw narodowych, gdyż odbył się szkolny wieczór poezji zatytułowany „Ta, co nie zginęła…”

            Scenariusz i reżyseria to dzieło trzech polonistek, pani Anny Pawlak – Łaciny, pani Anety Strugacz, pani Marii Wardęgi. Koło teatralne wystąpiło w składzie: Wiktoria Kowalczyk z kl. 3 Tt, Natalia Dziedzic, Marta Pająk, Magdalena Pindak z kl. 2 Tg, Weronika Szczukiecka, Katarzyna Olek, Piotr Sładek, Hubert Stempczyński z kl. 3 Tg, Marcin Ramuś z kl. 1 Te, Błażej Stanek z kl. 3 Ti, Damian Pietryszka z kl. 3 Z mm.

Recytowano wiersze o tematyce patriotycznej: Oblicze ojczyzny Tadeusza Różewicza, Barwy narodowe Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Póki w narodzie myśl swobody żyje Adama Asnyka, Moją piosnkę II  oraz Moją ojczyznę Cypriana Kamila Norwida, fragmenty Kwiatów polskich Juliana Tuwima, Ta, co nie zginęła  Edwarda Słońskiego, Orlątko – Artura Oppmana, Elegię o … chłopcu polskim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Naród Czesława Miłosza.

Szkolny zespół muzyczny „Mechanik” w składzie: Natalia Morka, Natalia Sułkowska, Paulina Kita, Aleksandra Michnik, Paweł Ryng, Patryk Kluba, Dawid Patyk, Krystian Bator, Dawid Gabas, wystąpił z piosenkami: Nie pytaj o Polskę, Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos, Powrócisz tu, Serce w plecaku, Rozkwitają pąki białych róż, Miasto 44. Wybrzmiała również piosenka Gdzie są chłopcy z tamtych lat w wykonaniu Katarzyny Olek. Nagłośnieniem i oświetleniem zajęli się prawdziwi specjaliści w tej dziedzinie – uczniowie klasy 3 Ti: Kamil Grela, Bartłomiej Klimek, Dariusz Lewandowski oraz Bartosz Swędrak, pod kierunkiem pana Adama Spychały. Scenografia, biało – czerwona, w naszych narodowych barwach, to dzieło młodzieży z klasy 2 Trt z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego panią Martą Konieczną – Kucharską i panią Magdaleną Ingram.

O słodki poczęstunek – pyszne domowe ciasta zadbały mamy uczniów z klasy 2 B mm, a uczennice klasy 1 Tg i 2 Trt wcieliły się w role kelnerek. Goście, wśród których byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wieluniu, były dyrektor szkoły pan Henryk Strózik, dyrekcja naszej szkoły, dyrektorzy i pracownicy bibliotek wieluńskich, dziennikarze z mediów wieluńskich, nauczyciele – pracujący obecnie oraz będący na emeryturze, uczniowie, rodzice i przyjaciele występujących uczniów, oprócz gromkich braw po spektaklu, nie szczędzili ciepłych słów i szczerych gratulacji. Niektórzy nie kryli wzruszenia i dziękowali za taką ucztę duchową w roku, w którym Polska świętuje 100 – lecie odzyskania niepodległości.

Uroczystość 100 – lecia odzyskania niepodległości

w Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu

 

            W dniu 9 listopada 2018 r. w sali gimnastycznej, na czwartej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna spotkała się na wyjątkowej uroczystości. Świętowaliśmy 100 – lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Najważniejszym punktem programu było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej – wszystkich czterech zwrotek o godzinie 11.11. Nauczyciel historii, pan Remigiusz Rudolf, przygotował występ „Ta, co nie zginęła”. Zostały odczytane ważne teksty: fragment listu I. J. Paderewskiego z dnia 30 listopada 1910 r., przemówienie J. Piłsudskiego do I kompanii kadrowej z 3 sierpnia 1914 r., wypowiedzi Paderewskiego, wspomnienia Piłsudskiego, telegram R. Dmowskiego do I. J. Paderewskiego o stosunku Ententy do KNP i Armii Polskiej. Zabrzmiały również piosenki, m. in. „Marsz Strzelców”, „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani”, „Hej, Orle Biały”, „O mój rozmarynie”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Wysłuchaliśmy również wierszy E. Słońskiego „Ta, co nie zginęła” i „Orlątko” A. Oppmana.

            Podczas apelu wystąpili uczniowie: Aleksandra Rybczyńska, Mateusz Sobczak, Mateusz Piotr Sobczak, Jakub Szydło z klasy 1 Tg, Kamil Stefaniak z klasy 1 Ti, Wojciech Pecujko, Hubert Mielcarek z klasy 1 Ts, Adam Surma z klasy 2 Tg. Piękną dekorację biało – czerwoną, czyli w naszych narodowych barwach, przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunami, panią Martą Konieczną – Kucharską i panią Magdaleną Ingram. Z inicjatywy SU zostały przygotowane biało – czerwone kotyliony dla każdego ucznia i nauczyciela naszej szkoły.

            Pan dyrektor Dariusz Kowalczyk podziękował wszystkim za przepiękne odśpiewanie hymnu i za przygotowanie dzisiejszej uroczystości, a także podzielił się refleksjami o patriotyzmie, zachęcając wszystkich uczniów do podjęcia tego tematu na zajęciach z wychowawcami.

I Szkolny Turniej Szachowy w ZS nr 2

im. Jana Długosza w Wieluniu o Puchar Dyrektora

 

          Dnia 24 października 2018 roku w świetlicy Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu został rozegrany I Szkolny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora. W zawodach brało udział 11 zawodników i 1 zawodniczka.

Rund 11. Tempo gry: 10 minut na partię.

Zawody zdominowali szachiści z klasy 1 technikum informatycznego, zajmując trzy pierwsze miejsca. Brawa dla jedynej szachistki: Aleksandry Michnik, która dzielnie walczyła w każdej partii. Trójka zwycięzców i Ola Michnik wezmą udział w mistrzostwach szkół powiatu wieluńskiego. Był to pierwszy szkolny turniej szachowy w historii ZS nr 2. Należy mieć nadzieję, że zawody będą odbywać się co roku.

Wyniki: 1. Radosław Rybak (1 Ti) 10; 2-3 Miłosz Krasoń (1Ti) i Kamil Stefaniak (1Ti) po 8; 4. Adam Madej (2Tib) 7,5; 5. Michał Błasiak (2Tib) 7; 6. Wiktor Musiał (1Ti) 6; 7. Kamil Stasiak (2Tes) 5,5; 8. Szymon Cieślak (1Ti) 5; 9. Jakub Wojtak (1Ti) 3,5; 10. Maciej Kędzia (1Ti) 3; 11. Aleksandra Michnik (1Ti) 1,5; 12. Michał Tomczyk (2Tes) 1.

Sędziował Remigiusz Rudolf, sędzia klasy II.

Organizatorem turnieju był Tomasz Jaworski.

30. Bieg Niepodległości w Warszawie

          Święto odzyskania przez Polskę niepodległości, nasi najlepsi biegacze, uczcili, biorąc udział w biegach na dystansie 10km.
W niedzielę 11 listopada, o godz, 11.11 rozpoczął się historyczny 30. Bieg Niepodległości w Warszawie z rekordową ilością biegaczy i największą biało-czerwoną flagą na ulicach stolicy. Wśród 17 023 zawodników, na 89 miejscu znalazł się nasz uczeń, Damian Skupiński kl. 4Ts, z czasem 35,07 (tempo na km – 3,30). To wielki sukces naszego zawodnika, który poprawił swój czas z zeszłego roku o ponad 40sekund. Wielkie gratulacje mimo, że nie udało się połamać 35minu. Wynik Damiana jest jednym z najlepszych w Polsce w jego kategorii wiekowej M-18.
          Jednocześnie o godz. 11.11 sprzed Galerii Jurajskiej, wystartował również I Częstochowski Bieg Niepodległości, gdzie naszą szkołę reprezentował nasz kolejny zawodnik– Szymon Modrzejewski kl. 3zs, Na 700 osób startujących w biegu, w swoim debiucie na dystansie 10km,Szymon zajął 13 miejsce z rewelacyjnym czasem 39,52. To wielki sukces naszego zawodnika!!! 
Gratulacje dla naszych biegaczy!!! Teraz czas na odpoczynek po ciężkich treningach i po sukcesach w biegach przełajowych i w indywidualnych startach, żeby w przyszłym sezonie biegać jeszcze szybciej!!!

Spotkanie z absolwentką naszej szkoły  -

program: Au Pair In America

            W dniu 8 listopada 2018 r. w czytelni odbyło się spotkanie z panią Wiktorią Ignasiak, absolwentką naszej szkoły, która była uczennicą klasy o profilu turystycznym, z klasą II Trt w ramach godziny wychowawczej z panią Iwoną Janecką.

            Wiktoria Ignasiak jest obecnie studentką uniwersytetu SWPS we Wrocławiu i konsultantką programu Au Pair In America, który jest częścią Amerykańskiego Instytutu Studiów Zagranicznych. Jest to program wymiany kultowej skupiony na pracy, nauce i podróżach. Przez 12 miesięcy mieszka się w Stanach Zjednoczonych u rodziny goszczącej, opiekuje się dziećmi, studiuje na amerykańskiej uczelni, a podczas 13 miesiąca pobytu podróżuje się po USA.

            Nasza absolwentka opowiadała bardzo interesująco o podróży i swoich doświadczeniach, zachęcając swoje młodsze koleżanki do włączenia się w wyżej wymieniony program. Podzieliła się również swoimi zdjęciami z pobytu w Ameryce.

Spotkanie z absolwentką naszej szkoły  -

program: Au Pair In America

            W dniu 8 listopada 2018 r. w czytelni odbyło się spotkanie z panią Wiktorią Ignasiak, absolwentką naszej szkoły, która była uczennicą klasy o profilu turystycznym, z klasą II Trt w ramach godziny wychowawczej z panią Iwoną Janecką.

            Wiktoria Ignasiak jest obecnie studentką uniwersytetu SWPS we Wrocławiu i konsultantką programu Au Pair In America, który jest częścią Amerykańskiego Instytutu Studiów Zagranicznych. Jest to program wymiany kultowej skupiony na pracy, nauce i podróżach. Przez 12 miesięcy mieszka się w Stanach Zjednoczonych u rodziny goszczącej, opiekuje się dziećmi, studiuje na amerykańskiej uczelni, a podczas 13 miesiąca pobytu podróżuje się po USA.

            Nasza absolwentka opowiadała bardzo interesująco o podróży i swoich doświadczeniach, zachęcając swoje młodsze koleżanki do włączenia się w wyżej wymieniony program. Podzieliła się również swoimi zdjęciami z pobytu w Ameryce.

WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA 2018 

          W dniach 13 – 20.10.2018 r. 20 uczniów ZS nr 2 w Wieluniu wzięło udział w wymianie polsko – niemieckiej z klubem sportowym FC Arminia Ochtrup w Niemczech. W tym roku polscy uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję realizować interesujący program, który pozwolił na zgłębienie wiedzy historycznej i zapoznanie się z atrakcjami turystycznymi regionu Nadrenii Północnej – Westfalii. Brali również udział w licznych zajęciach sportowych i językowych.

            Nasza młodzież mieszkała w ośrodku rekreacyjno – wypoczynkowym w Hinsbeck, który był bazą wypadów dla takich atrakcji jak: Aquapark i centrum handlowe Palais Vest w Oberhausen, wycieczki rowerowej do Venlo w Holandii, zwiedzanie stadionu Borussia Moenchen Gladbach. Punktem kulminacyjnym okazała się Kolonia nad rzeką Ren, która zauroczyła nas swoją historią i zabytkami: gotycką Katedrą Kolner Dom, Mostem Hochenzollernów, muzeum czekolady Lindt, starym miastem oraz główną ulicą handlową Schildergasse.        

            Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom wymiany za udział w programie, przełamywanie barier oraz budowanie pozytywnych relacji z naszym niemieckim sąsiadem. Realizacja wymiany nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Fundacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W tym roku uczestnikami byli: Kacper Całka, Andrzej Kula, Adam Zając, Jakub Węgrzyn z klasy 1Te, Paulina Kita, Weronika Kluska, Justyna Łuczak, Natalia Morka, Wiktoria Kubalczyk  z klasy 2Trt, Katarzyna Brąś, Magdalena Cieślak, Wiktoria Kowalczyk, Wiktoria Zielińska z klasy 3Tt, Mateusz Faiński, Kacper Owczarek, Damian Mendak, Konrad Rosa z klasy 3 Tm, Joanna Cyl, Oliwia Kruk z klasy 4 Trt, Monika Wawrzyniak z klasy 4 Tt.

Opiekunami tegorocznej wymiany byli nauczyciele języka niemieckiego pani Joanna Jakubczyk i pani Monika Chudy oraz nauczyciele wychowania fizycznego pani Iwona Janecka i pan Rafał Domagała.

 

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME