Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

paczka

Konkurs recytatorski „Strofy dla Niepodległej”

w Bibliotece Pedagogicznej w Wieluniu

       W dniu 20 listopada  2019 r. w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu miała miejsce 2 edycja Konkursu Recytatorskiego „Strofy dla Niepodległej”, której organizatorami są Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Wieluniu, Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza oraz pozostałe szkoły ponadpodstawowe w Wieluniu.

     Wśród 36 uczestników znaleźli się uczniowie z naszej szkoły: Mateusz Sobczak z klasy 2 Tg oraz Mikołaj Pęcherz i Mikołaj Karwas z klasy 1 Ai, którzy zaprezentowali się kolejno z wierszami: „Ojczyzna” Marii Konopnickiej, „Rzadko na moich wargach” Jana Kasprowicza, „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego. Uczniów przygotowały nauczycielki języka polskiego p. Anna Pawlak – Łacina i p. Iwona Wcisło.

      Jury w składzie: Maria Szymańska z Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu, Marlena Włodarczyk z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Aleksandra Lach z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu oceniało opanowanie tekstu, dykcję, oryginalność oraz interpretację wierszy.

     Nasi uczniowie, choć nie zajęli miejsc na podium, mieli szansę zaprezentować się szerszej publiczności i opanować tremę przed wystąpieniami publicznymi, a także posłuchać swoich kolegów i koleżanek z innych szkół. Na każdego uczestnika czekał dyplom i drobne upominki.

,,Niepodległa do hymnu!''

          8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Cała społeczność szkolna przyłączyła się również do ogólnopolskiej akcji ,,Niepodległa do hymnu!'' i punktualnie o godz. 11:11 odśpiewała ,,Mazurek Dąbrowskiego''. Dzień ten był wyjątkowy dla naszych Pierwszoklasistów, którzy złożyli oficjalne ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami ZS nr 2 .

Szkolna uroczystość była również doskonałą okazją do nagrodzenia pamiątkowymi dyplomami klas, które wzięły aktywny udział w ogólnopolskim projekcie historycznym ,,BohaterON. Włącz historię!''. Ponadto panie - Anna Pawlak-Łacina oraz Anna Konopka wręczyły nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego ,,Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka''.

plakat niem ang

„Teatr jest przestrzenią wolności i azylem”

mówił

AKTOR, REŻYSER, SCENARZYSTA I WYKŁADOWCA

GABRIEL GIETZKY

podczas spotkania (30.10.2019r) w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, które było zwieńczeniem XI edycji Przeglądu Teatralnego „Mistrzowie Wyobraźni”. Uczestniczyła w nim młodzież z kół teatralnych I LO im. T. Kościuszki, II LO im. J. Korczaka, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 3 im. M. Kopernika, Bursy Międzyszkolnej i Zespołu Szkół nr 2 im. J. Długosza wraz z opiekunami. Znakomity gość opowiadał m. in. o najnowszych tendencjach w teatrze, o pracy reżysera z aktorami, a także o własnej drodze zawodowej.

Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży

       W dniach 20.10. – 26.10.2019 r. Zespół Szkół nr 2 im. J. Długosza, dzięki dofinansowaniu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, był gospodarzem i organizatorem ósmej już polsko – niemieckiej wymiany młodzieży.  Po raz kolejny gościliśmy u siebie członków klubu sportowego FSV Ochtrup z Niemiec. Ze strony polskiej udział wzięło 20 uczniów naszej szkoły z klas 1 rtTP, 2Tg i 2Tm. Organizatorami i opiekunami byli: p. Joanna Jakubczyk, p. Monika Chudy, p. Iwona Janecka i p. Rafał Domagała. Program wymiany przewidywał wiele atrakcji. Pierwszego dnia nasi goście wraz z polskimi uczniami zwiedzili Wieluń, którego historię przybliżyła nam p. Anna Kozieł. Podczas zwiedzania naszego miasta młodzież z Polski i z Niemiec złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia. Po południu na sali gimnastycznej w ZS nr 2 odbyły się gry i zabawy sportowo – integracyjne. Wieczorem nasi gości udali się na spoczynek do hotelu Maraton.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz i Birkenau II. Po poruszającym zwiedzaniu polscy i niemieccy uczniowie wzięli udział w warsztatach podsumowujących wizytę w Auschwitz, które odbyły się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Trzeciego dnia wybraliśmy się do Krakowa i Fabryki Emalia Oskara Schindlera, w której uczestniczyliśmy w wystawie "Kraków – czas okupacji 1939 – 45''. Po  wizycie w muzeum udaliśmy się na rynek główny Starego Miasta. Po południu pojechaliśmy na nocleg do Poronina, w którym pozostaliśmy do końca wymiany.

Czwarty dzień to niezwykła wyprawa nad Morskie Oko. Podczas wędrówki mogliśmy podziwiać niesamowite piękno przyrody Tatr Wysokich. Cała grupa polsko - niemiecka wraz opiekunami, a nieliczni śmiałkowie z p. Rafałem Domagałą zdobyli Czarny Staw pod Rysami.

Piaty dzień wymiany to zasłużony relaks w Termach Chochołowskich oraz dyskoteka w pensjonacie Weronika w Poroninie.

Szóstego dnia wymiany udaliśmy się do najwyżej położonej miejscowości w Polsce, wioski Ząb, skąd wyruszyliśmy na Gubałówkę, z której podziwialiśmy panoramę Tatr i Zakopanego. Następnie wjechaliśmy na Wielką Krokiew. Nie zabrakło tez czasu na spacer po Krupówkach.

Podczas pobytu naszych gości w Polsce towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, która umożliwiła realizację wszystkich punktów programu. Dla uczniów była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych z języka niemieckiego i angielskiego. Na zakończenie wymiany podsumowaliśmy wspólnie spędzone chwile, wymieniliśmy spostrzeżenia, uwagi oraz określiliśmy oczekiwania związane z realizacją przyszłorocznego programu w Niemczech.

Międzypowiatowy Konkurs nt. HIV/AIDS

          W odbytym w dniu 25.10.2019 etapie szkolnym Międzypowiatowego Konkursu nt. HIV/AIDS najwięcej punktów uzyskały następujące osoby:

  • klasa itA; Hubert Skonieczka, Kamil Drapiewski,
  • klasa 3 ttr; Paulina Wlazła, Natalia Kuźbik,Zuzanna Grzelak.

Osoby te zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu.

         W dniu 28.10.2019 odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu nt. HIV/AIDS. Najwięcej punktów uzyskały następujące osoby:

  • klasa 2 tm; Szczepan Adamski,
  • klasa 3 ttr; Paulina Kita.

Osoby te zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu. Gratulujemy uzyskanych wyników i posiadanej wiedzy.

M.Kowalska - koordynator konkursów

Szykaj

Free Joomla! template by L.THEME